Přehled zpráv emailem
Telefon
27. 8. 2018 aktualizováno 27. 8. 2018

Arnika znovu vyzývá IPR: Omluvte se za své chování!

Napsala

Letos v dubnu se mohli Pražané po pěti letech konečně vyjádřit k návrhu Metropolitního plánu. Ke kritikům se ale Institut plánování a rozvoje postavil nekompromisně. Lžete a budeme to řešit s právníky, slyšeli jsme od pracovníků městké organizace, když jsem si troufli v obodbí, kdy se veřejnost mohla vyjadřovat, upozornit na to, že Metropolitní plán nechrání parky nebo zahrádkové osady a výrazně rozšiřuje zastavitelné území. Na svém webu Institut plánování a rozvoje mj. uvedl: “Rozumíme tomu, že se lidé obávají nečekaných změn ve svém okolí, ale v tomto případě je obava více než přehnaná. Opatřit podobný článek titulkem "Metropolitní plán chce umožnit developerům zastavět většinu parků a zelených ploch Prahy" už je daleko za hranicí pravdivosti. Bohužel se zdá, že to není neobratnost, ale účel. Vyvolávání negativních emocí a strachu nepřispěje k věcné diskuzi nad návrhem Metropolitního plánu. Tento přístup musíme odmítnout. IPR proto předal celou věc k právnímu posouzení advokátní kanceláři, která podnikne adekvátní právní kroky k ochraně zájmů IPR a hl. m. Prahy.”

 

Pak následovalo několik rozhovorů pro média a několik článků. Pan Marek Vácha, tiskový mluvčí IPR, dokonce pro Echo24 otevřeně řekl, že lžeme: "Je to pořád ta samá lež dokola. Všechno, co je v plánu zelené, je nezastavitelná plocha, zahrádkářské kolonie mají navíc zvláštní režim a kolonie zůstávají koloniemi. Sdružení Arnika šíří dezinformace, že Metropolitní plán umožňuje zastavět parky nebo zahrádkové osady. Ani jedno není pravda. Celou věc jsme proto předali k právnímu posouzení advokátní kanceláři, která podnikne odpovídající kroky. Strach, který se Arnika snaží u veřejnosti vzbudit, nemůže pomoci věcnému průběhu připomínkování plánu."

 

Na základě tohoto tvrzení IPR došlo také k tomu, že zastupitelé odmítli schválit granty, které již prošly schválením příslušné komise a Rady hl. M. Prahy. To, že vše mělo přímou souvislost s postupem IPR je lehce doložitelné stenozápisem z onoho 37. zasedání zastupitelů. S odkazem na naše údajné lživé kritizování Metropolitního plánu také architekt Martin Kloda odeslal výzvu našim donorům, čímž nás výrazně poškodil.

 

Přitom se po skončení připomínkovacího období více než jasně ukázalo, že stejné připomínky jako Arnika měla většina městských částí, které tyto připomínky uplatnily dokonce jako zásadní. Náš postoj k problematice zastavitelnosti podporují i stanoviska advokátů. Odborníci i městské části tedy měli naprosto stejné připomínky jako Arnika a potvrdili naši kritiku principu vymezení zastavitelnosti v Metropolitním plánu. Jasně se ukázalo, že postup IPR byl účelový a měl za cíl dehonestovat spolek Arnika, což se také podařilo.

 

Je nepřípustné, aby příspěvková organizace města vystupovala tímto způsobem vůči občanům a jejich spolkům. Proto jsme se obrátili na paní primátorku a na pražské radní a žádáme je, aby zajistili, aby se nám IPR omluvil, a to zveřejněním omluvy na webových stránkách. Praha musí zajistit, že se v budoucnu znovu nestane, aby příspěvková organizace jednala na základě osobní nevraživosti jejích pracovníků a zapomněla, že má jednat pouze jako služba občanům a v jejich zájmu.

 

Dopis paní primátorce a radním dostupný zde.

 

 

Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 791 krát