Přehled zpráv emailem
Telefon
29. 6. 2020

Budou na opravené tržnici v Holešovicích jen drahé obchody a kavárny?

Napsal(a) PRAHA
Budou na opravené tržnici v Holešovicích jen drahé obchody a kavárny? Pražská tržnice

Praha nedávno představila studii budoucí podoby Pražské tržnice v Holešovicích. Nepředcházelo ji však běžné participační setkání s místními obyvateli, ani architektonická soutěž. Kvůli návratnosti vysokých investic Praha počítá s provozem převážně komerčních prostor – obchodů, kanceláří, gastronomie a kultury pro vyšší střední třídu. Revitalizace bez odpovídajících klimatických opatření tak v současné podobě zcela zničí autenticitu místa, které dodnes využívá velmi rozmanité skupiny lidí, a změní místo v uhlazené designové prostředí přístupné jen části obyvatel hlavního města.

„Je skvělé, že se Praha do revitalizace pouští. Její podobu ale vymýšlí zastupitelé, ekonomové a architekti od stolu podle svého vkusu a měřítek. Pokud by proběhla setkání s místními obyvateli, vyšlo by najevo, co jim v okolí skutečně chybí. Město má prostor plně pod kontrolou a nemusí vyjednávat s žádnými developery. Byla by velká škoda tak velkého potenciálu nevyužít,“ shrnuje architektka Kateřina Vídenová z Arniky. 

Přečtěte si o plánovaných změnách více

praha mpz pink

Zadavatel studie Institut plánování a rozvoje se však namísto diskuze nebo usměrňování stávajícího stavu přiklání k ekonomické výhodnosti celého projektu. Ruku v ruce s výstavbou nové čtvrti v sousedství, která s nízkopříjmovými domácnostmi nepočítá, přispěje revitalizace ke gentrifikaci, kdy jsou nízkopříjmové domácnosti nuceny odstěhovat se vlivem zvyšování nájmů a služeb do odlehlejších čtvrtí nebo jiných měst. Ryze komerční projekty mají ve městech své místo, jejich investorem by však nemělo být město. 

Nedostačující jsou také opatření před extrémními vedry. Chybí například stromořadí na hlavních třídách, které by měly doplnit průlehy, dešťové zahrady, travnaté pásy a další prvky. Nedostatek zeleně v Holešovicích z celé čtvrti v dnešní době vytváří rozsáhlý tepelný ostrov, který se po vybudování nové čtvrti Bubny-Zátory značně rozšíří. Loni Praha 7 dokonce vyhlásila stav klimatické nouze. Kvůli tomu si revitalizace Pražské tržnice zaslouží nadstandardní pozornost, ke které by město mělo přizvat odborníky, aby vytvořili moderní modrozelenou infrastrukturu.

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 229 krát