Přehled zpráv emailem
Telefon
03. 2. 2017 aktualizováno 21. 8. 2017

Kolik zaplatíme za územní plánování?

Napsala

Kolik platí města za pořízení územních plánů? Kolik stojí jejich časté změny a kolik z toho zaplatí developeři, kterým změna umožní stavět nové bytové domy nebo kanceláře? Odpovědi na tyto otázky jenom tak nenajdete. Neexistují veřejné databáze a obce nevedou žádné evidence. Proto Arnika připravila novou analýzu cen územního plánování ve statutárních městech.

Zjistili jsme, že města vynakládají na územní plánování různé částky. Pohybují se v rozmezí stovek tisíc až několika milionů. To je způsobenou řadou faktorů, jedním z nich však v mnoha případech bývá skutečnost, že se veřejné zakázky soutěží na nejnižší nabídkovou cenu. Tomu pak odpovídá kvalita územních plánů, které nefungují jako dobré podklady pro rozhodování v území. Vytvoření oficiální databáze nákladů na pořízení územního plánu by mohlo obcím sloužit jako vodítko k rozhodnutí otázky, zda je nabídka příliš drahá či naopak příliš levná.

Problémem není jen samotná cena územních plánů, ale i jejich časté změny. To přináší nestabilitu a také další náklady. V Praze stály stovky změn územního plánu do roku 2012 asi 140 milionů korun. Ačkoli mnoho z nich posloužilo velkým developerům jako Skanska nebo Central Group k realizaci milionových zisků, developeři se na úhradě nákladů nikdy nepodíleli. Praha však není jediným městem s touto praxí.

Pokud vás napadne, že když se mluví o územním plánování, má se mluvit především o participaci, vězte, že ani v této otázce nepřináší analýza pozitivní zjištění. Většina statutárních měst totiž nepodniká dostatečné kroky k lepšímu zapojení svých občanů.

Více si přečtěte v naší analýze cen územního plánování.

 

Ke stažení:
Vendula Zahumenská

V Arnice působí od jara 2012 jako právnička Centra pro podporu občanů. Zabývá se především územním plánováním a účastí veřejnosti v rozhodovacích procesech. Předtím šest let pracovala v Ekologickém právním servisu, nejdřív jako dobrovolnice během studií, po promoci nastoupila jako právnička.

Zařazeno v kategorii Novinky Zobrazeno 1230 krát