Přehled zpráv emailem
Telefon

Smlouvy

Co jsou smlouvy s developerycrystal c8215

Území mnoha obcí a měst je cenným artiklem. Při rozhodování o tom, jestli se bude více stavět nebo jestli dostane přednost zeleň nebo školky a školy, nemocnice, sportoviště nebo třeba obchody, se střetává mnoho nejrůznějších zájmů. Občané zpravidla chtějí bydlet v blízkosti stromů, dětského hřiště, blízko školy, lékařů i stanice veřejné dopravy, chtějí parkovat a chtějí se chodit bavit. Developer chce především zhodnotit svůj pozemek a mít co nejvyšší zisk.

Proč se snažit o dohodu

Dlouhodobě se ukazuje, že spolupráce a snaha o dohodu na tom, jak bude město vypadat, vede k lepším výsledkům, než snaha o prosazení zájmů na úkor občanů a města. Stejně tak by v dnešním světě mělo být samozřejmé, že velcí hráči v území – developeři – ponesou odpovědnost za to, že realizací svých podnikatelských záměrů zatíží veřejný prostor i rozpočet. Řešení problémů od počátku, transparentně a za účasti zástupců města i veřejnosti, může vést k urychlení celého procesu, neboť dohoda s sebou nenese konflikt a nevyvolává potřebu bránit se soudní cestou a také je pravděpodobné, že dobře připravený a sledovaný proces povolování výstavby nebude nezákonný a nebude nutné vadná rozhodnutí úřadů rušit.

Pražské smlouvy

Praha i městské části uzavřely řadu dohod s developery. Protože ale neexistují žádná jednotná pravidla a nikdo uzavírání smluv nekontroluje, je řada z nich velmi nevýhodná. Developer jednoduše získá vše a nemusí udělat téměř nic. Praha by měla především jasně vědět, co jí chybí a co má po investorech chtít.

Naše publikace

Analýza právní úpravy smluv o územním rozvoji

Smlouvy o územním rozvoji v otázkách a odpovědích

Naše odborné články pro obce a města

Prezentace ze seminářů pro zastupitele "Smlouvy o územním rozvoji"

Případové studie z obcí Středočeského kraje

  Trnová: Chaotická výstavba v malé obci

  Jenštejn: Místo pro život, nebo jen pro bydlení? Aneb Jak vzniká vnitřní dluh ve veřejném prostoru

Smlouvy s investory a adaptační opatření

Příklady ze zahraničí: Jak to funguje ve světě?

30 případů změn územního plánu Prahy

 

 

 

Projekt byl finančně podpořen v grantovém řízení Ministerstva vnitra a nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva vnitra.

Projekt podpořilo hlavní město Praha. Obsah projektu nemusí vyjadřovat stanoviska dárce.

mvcr 10300

 mhmp 80ef6